Všechny zprávy

18. srpen 2021

Nový Market Report se ohlíží za rekordní první polovinou roku 2021

Realitní kancelář Svoboda & Williams vydala sedmou publikaci průzkumu Market Report, ve které shrnuje dění první poloviny roku na pražském trhu prémiových nemovitostí.

První pololetí roku 2021 se ve Svoboda & Williams neslo ve znamení rekordní poptávky a rychlosti realitních transakcí. Zásadním akcelerátorem byla zejména dostupnost hypoték, jejichž celkový objem v červnu dosáhl 224 miliard korun, ale také očekávání dalšího růstu cen nemovitostí a potřeba zajištění finančních prostředků. Celkový počet poptávek po nemovitostech z portfolia Svoboda & Williams ve sledovaném období tak meziročně vzrostl o 27 %. Velký vliv mělo enormně silné první čtvrtletí tohoto roku, které bylo v rámci poptávky nejsilnější za posledních pět let.

Společně s rostoucí poptávkou rostla i průměrná dosažená cena prémiových nemovitostí: za metr čtvereční novostavby klienti Svoboda & Williams v průměru zaplatili 134 200 Kč, za metr čtvereční přeprodeje 128 800 Kč. K mírnému obratu došlo i v segmentu prémiového nájemního bydlení v Praze. Podle Indexu cen nájmů S&W + VŠE stouplo o 0,3 % na průměrných 32 600 Kč za měsíc.

Market Report H1 2021 se mimo jiné věnuje:
- vývoji cen prémiových rezidenčních nemovitostí v Praze;
- nebývalému zájmu o hypoteční úvěry a jeho možným dopadům;
- dění na pražském trhu rezidenčního pronájmu;
- situaci na pražském kancelářském trhu;
- rekreačním nemovitostem v historii i současnosti.

Analýzy v rámci Market Reportu vycházejí z dat o prodejních a nájemních transakcích, generovaných aktivitami kanceláře Svoboda & Williams. Ta jsou doplněna o údaje o prodeji nemovitostí získané z katastru nemovitostí, které svými parametry odpovídají sledovanému vzorku. Market Report pracuje výhradně s daty, která vycházejí z realizovaných cen, při jejichž výpočtu je navíc zohledněna cena za parkování a poměrná část exteriéru. Tato metodika využívá pro přepočet plochy exteriéru speciálně vyvinutý algoritmus, který progresivně krátí plochu exteriéru a zároveň bere v úvahu její poměr vůči ploše interiéru.

Dalším užitečným nástrojem pro přesnější interpretaci vývoje nájemního trhu je analytický nástroj Index cen nájmů S&W + VŠE, který Svoboda & Williams vyvinula ve spolupráci s Fakultou informatiky a statistiky Vysoké školy ekonomické v Praze. Zdrojem dat tohoto indexu jsou skutečně dosažené ceny nájemného u bytů, které měla Svoboda & Williams ve své nabídce – dobře tak ilustruje, jaký vliv mělo zastavení turistického ruchu na ceny nájemného v Praze.

Svoboda & Williams Market Report | H1 2021 ke stažení (pdf)
Přehled všech dosud vydaných Market Reportů.

Print verze pro stažení Market Reportu H1 2021 (pdf)

 

Nový Market Report se ohlíží za rekordní první polovinou roku 2021

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním tohoto webu vyjadřujete souhlas s naším používaním těchto souborů.